MBA Nedir ve Hangi Programlarda Geçerlidir ?

MBA Nedir ?

Açılımı ”Master Business Administration” olan MBA kısaca işletmeci ve yönetici vasfı kazanmak isteyen lisans öğrencilerinin katılabileceği etkin bir yüksek lisans programıdır. Devlet ya da vakıf üniversitelerinde tezli, tezsiz, executive ve e-MBA olmak üzere farklılık göstermektedir. Yaklaşık MBA yüksek lisans programına öğrenci kabul eden 40 devlet ve vakıf üniversitesi vardır.

Tezli MBA

Eğitim süresi 2 akademik yılı (4 yarıyıl) kapsamaktadır. Devlet üniversitelerinde YÖK tarafından belirlenen yüksek lisans eğitim ücreti ödenmektedir. Vakıf üniversitelerinde ise tezli ve tezsiz MBA ücretleri arsında çok fazla fark yoktur.

Tezsiz MBA

Eğitim süresi 1 buçuk akademik yılı (3 yarıyıl) kapsamaktadır. Devlet üniversitelerinde tezsiz MBA ücretleri diğer yüksek lisans programlarında olduğu gibi daha yüksektir. Tezsiz yüksek lisans programlarında ALES şartı da bulunmamaktadır.

EMBA  (EXECUTİVE MBA)

Yöneticiler için tezsiz bir yüksek lisans programıdır. Dil başlıca gerekliliklerinden olup pratik ve uygulamaya yöneliktir. Tezsiz olduğu için ALES şartı yoktur. Fiyatı en fazla olan yüksek lisans programıdır. Belli bir dönem (en az 2-7 yıl) yöneticilik deneyimine sahip olmayanlar bu programa kabul edilemezler. Katılımcılar çalışanlardan oluştuğu için online, akşamları veya hafta sonları yapılmaktadır. Öğrenciler çalıştıkları şirketlerin problemlerine yönelik çalışmalar yürütürler.

E-MBA

Derslerin uzaktan eğitim sistemi ile sunulduğu sadece final sınavlarında okula gitme şartı bulunan program türüdür. Özellikle çalışan öğrenciler için başlatılmıştır ve YÖK onaylıdır. Tezsiz olmakla birlikte eğitim süresi (üniversiteye göre değişebilir) 2 veya 3 yarıyıldan oluşmaktadır. Eğitim dili İngilizce olan üniversiteler hariç İngilizce şartı yoktur.

 

MASTER OF BUSİNESS ADMİNİSTRATİON

 

 

 

Üniversite ders ilanları ve projeler, Üniversite Dersleri, Üniversite Proje Dönem Ödevi Bitirme Tezi, YGS -LYS kategorisine gönderildi Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,