İç Mekan Tasarımları

 Hastane, hasta katları, hasta odaları, Hasta katlarının İç mekan Tasarımları, Hastane hasta katlarının tasarım standartları

Artan hastalıklar, nüfus artışları ve gelişen teknolojiye bağlı olarak son yıllarda hastane yapılarının sayısında artış görülmektedir. Araştırmalarım sonucunda, tarihsel süreçler incelendiğinde insanlar ilkel ortamlarda ve ilkel şartlarda tedavi görürken, süreç ilerledikçe insanlar koğuş tipi (çok yataklı) mekanlarda tedavi görmeye başlamışlardır.
Hastanelerin hasta katlarının mekan analizi, Adana örneği konulu araştırmamda Dünya Sağlık Standartları (AIA/HHS) ve Türkiye Sağlık Bakanlığı 2010 yılı sağlık standartları incelenerek, hasta katlarında bulunması gereken birimler ve bu birimlerde olması gereken standartlar tespit edilmiştir.
Adana da bulunan hastanelerden Acıbadem Hastanesi, Metropark Hastanesi, Güney Toros Hastanesi, Başkent Hastanesi, Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Aşkım Tüfekçi Çukurova Devlet Hastanesi olmak üzere 6 hastanenin hasta katları üzerinde araştırma yapılmıştır. Hastanelerin hasta kat planları incelenmiş, kat içinde bulunan birimler saptanmış, hasta katları, aydınlatma, iklimlendirme, akustik yalıtım, malzeme–renk ve doku analizi yapılmıştır. Hastanelerin hasta katlarında bulunan mekanlar saptanarak bu mekanların tespit edilen sağlık standartlarına uygunluğu, renk, malzeme, aydınlatma, iklimlendirme, işlevsellik, mekan çözümleri, mekan boyutları, mobilya donatıları analiz edilmiştir. 6 hastanede yapılan incelemeler sonucunda 39 yıl önce hizmete alınan Aşkım Tüfekçi Çukurova Devlet Hastanesi incelenen hastaneler arasında kuruluş yılı, yapısı, kat planı çözümü ve tasarımı bakımından günümüzün şartlarına uyum sağlayamadığı tespit edilmiştir. Aşkım Tüfekçi Çukurova Devlet Hastanesini günümüzün şartlarına uygun hale getirebilmek için Çukurova Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümünde çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucu

 Hastane, hasta katları, hasta odaları, Hasta katlarının İç mekan Tasarımları, Hastane hasta katlarının tasarım standartlarıhastahanenin acil kısmı ve hasta yatak katlarının günümüz yüksek teknolojisine ve sağlık örgütü standartlarına uygun, modern çizgilere sahip, renk ve mekan tasarımı bakımından hastaları rahatlatacak, fonksiyonel 18 değişik iç mekan tasarımı geliştirilmiştir.
Türkiye’nin önemli sağlık turizm merkezlerinden biri olmaya aday Adana’da ihtisas hastane sayısının giderek artmakta olduğu ve işletmeye açılan yeni hastanelerin iç mekanlarında işlevsel mekan çözümleri, modern mekanlar, özel aydınlatma sistemleri, hijyen gerektiren malzemeler, akustik yalıtım gerektiren çözümler, akıllı iklimlendirme ve hasta kontrol sistemleri, hastayı psikolojik olarak rahatlatacak renkler ve iç mekan tasarımlarının yapıldığı saptanmıştır.
1990 öncesi yapılan hastanelerin de modernize edilerek yeni teknolojiler ile donatılıp günümüzün gereksinimlerine cevap verebilecek düzeye ekonomik olarak nasıl getirilebileceği örneklerle anlatılmıştır.

 Hastane, hasta katları, hasta odaları, Hasta katlarının İç mekan Tasarımları, Hastane hasta katlarının tasarım standartları

Tez Ödev Talep Formu

Son Faaliyetler
Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930