Özel Ders Tavsiyeleri

Küçük bir araştırma yaptık, acaba hangi ders için daha fazla özel öğretmen ihtiyacı var diye. Hem kendi verilerimize, hem de özel ders ve eğitim danışmanlığı yapan bir kaç kurumun verilerine dayanarak şu cevabı verebiliriz.

Uzmanından özel ders almak istemez misiniz? Üstelik zamanı ve mekanı da siz belirliyorsunuz.

1. İngilizce özel ders, en çok talep edilenlerin başında geliyor.

Bundan bir kaç yılca önce bu sorunun cevabı Matematik idi. Fakat özel ders ve eğitim danışmanlığı yapan bir kaç kuruma bu soruyu yöneltince listenin başında İngilizce dersi olduğu anlaşıldı. Aslında bunun pek çok sebebi olduğu aşikar. İlk ve orta öğrenim kurumlarımızda yetersiz, hantal ve pratik yoksunu ingilizce eğitimi verilmesi, bunun sonucunda da kariyerimizin her kademesinde bizden ingilizce biliyor olma şartının dayatılması bu sonucu doğuran temel nedenlerin başında geliyor.

İşe gireceksiniz, ingilizce diyorlar. Üniversitede akademik kariyer yapacaksınız, ingilizce diyorlar. Yurtdışına gideceksiniz, ingilizce diyorlar. Evlenmeye karar verdiniz, ingilizce diyorlar. Yoksa kız vermiyorlar. İşin şakası bir yana artık hangi alanda olursanız olun ingilizce bilmeden ikinci aşamaya geçmek çoğu zaman haram oluyor. Acilen öğrenmeniz gerektiğinde ise, özel ders almak size en ivedi çözümü getiriyor. Özellikle son yıllarda pratik (konuşmaya yönelik) ingilizce özel ders talebi yükselişe geçmiş durumdadır.

2. Matematik özel dersi, birinciliği zorlayacak güçte.

ÖSS hazırlık aşamasına gelip de “6 x 7 = ?” sorusunu yanıtlayamayan yüz binlerce (kesinlikle yanlış duymadınız) öğrenci olduğunu düşünürsek, en çok özel ders talep edilen ikinci ders olarak matematik olması garipsenmemelidir. Özellikle ÖSS ve SBS hazırlık aşamasındaki öğrenciler tarafından çokça talep edilmektedir. ÖSS ye matematik 2 konularının da dahil edilmesi ile önemi ve talebi daha da artmıştır. Sözel ve Eşit ağırlık alanlarından ALES sınavına hazırlanan üniversite mezunu ve mezun adaylarının vazgeçilmezi durumundadır.
3. Fen Bilgisi (ya da Fen ve Teknoloji) özel ders

Son yıllarda OKS ve ardından SBS sınavlarında ön plana çıkan Fen Bilgisi (ya da Fen ve Teknoloji) dersi de artık sıkça talep edilen ders haline gelmiştir. Bünyesinde Fizik-Kimya-Biyoloji gibi bilgi gerektiren üç ayrı dersi barındırdığından, aileler çocuklarına yardımcı olması için özel öğretmen tutma ihtiyacı duymaktadır. Özellikle büyük şehirlerdeki aileler, daha çok çocuklarına koçluk yapacak, derslerinde motivasyonunu artıracak ve rehberlik edecek öğrenci koçu tercih etmektedir.

4. Türkçe dersi olmazsa olmazlar arasında

Türkçe dersi, sıklıkla sınavlara hazırlanan öğrencilerin özel ders almayı tercih ettiği bir derstir. Dil bilgisi ve paragraf sorularını kısa sürede çözme tekniklerini öğrenmek, her sınavda Türkçe sorularının muhakkak yer alması öğrencileri Türkçe özel dersi almaya iten sebeplerin başında geliyor. Örneğin, ALES için hazırlık yapan bir öğrenciler okuması yorucu 80 soruyu kısa sürede çözmek için sıkça özel ders almak için öğretmen arayışına girmektedir.

5. Müzik dersleri (şan, solfej, keman, piyano, bağlama, gitar dersi)

Büyük kentlerde keman ve piyano dersi ağırlığını koyarken, diğer şehirlerde bağlama dersi, şan ve solfej derslerinden talep gelmektedir. İnternet üzerinden yapılan müzik öğretmeni aramalarının çoğunda hobi amacı ya da çocuğuna erken yaşlarda müzik kültürünü kazandırmak isteyen aileler yer almaktadır. Gitar dersi de azımsanmayacak kadar çok talep görmektedir.

6. Rusça özel ders isteyenlerin sayısı artıyor.

Mühendislerin, şirket çalışanlarının ve Rusya ile iş bağlantısı olan şirketlerin son zamanlarda sıkça talep ettiği Rusça dersi, kurslarda öğrenilmesi zaman alacağından özel ders alarak kısa zamanda öğrenilen bir dil haline geldi. Özellikle Rusya ve Orta Asya Türk cumhuriyetlerinde çalışacak kişilerin Rusça konuşabiliyor olması büyük bir avantaj kazandırıyor. Rusça özel ders almak için internette Rusça öğretmeni arayan ya da ilan bırakan öğrenci sayısı her geçen gün artmaktadır.

 

7. Eğitim koçluğu ya da öğrenci koçu yeni gözdelerden.

 

Son iki yıl içinde popülerliği ve önemi en hızlı artan, artık meslek gurubu haline gelen öğrenci koçluğu en çok SBS ve ilköğretim öğrencileri için tercih ediliyor. Popülerliğinin ve önemimin sebeblerinin başında, tek bir ders için değil de tüm derslerde destek verebilecek öğretmen ihtiyacını karşılaması gelir. Bunun yanında çocuğuna rehberlik edecek, motivasyonunu arttıracak ve kendi başına çalışma becerisini kazandırabilecek öğretmen arayışı, aileleri bu tercihe yöneltmektedir.

8. İspanyolca ve İtalyanca özel ders

Yabancı diller arasında ingilizceden sonra popüleritesi en hızla yükselen ve özel ders talebi gören dersler arasında İspanyolca dersi geliyor. Dünyada en çok konuşulan bir kaç dilden biri olması bunun temel nedenlerinin başında geliyor. Özel ders ve eğitim danışmanlığı yapan kurumlardan şunu öğrendik: İspanyolca özel ders talebini karşılayacak nitelikli öğretmen arzı yetersiz durumda. Bu durum İtalyanca için de geçerlidir. Bu sebeple, bu dilelri öğrenmek için çoğu zaman yabancı dil kurslarına gitmek zorunda kalınabilmektedir. İtalyanca özel ders veren öğretmen sayısı (özellikle italyan) diğer dillere göre daha da azdır.

Tez Ödev Talep Formu

Son Faaliyetler
Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930