İngiliz Dili Eğitimi Tezi

 Bilgisayar Destekli Dil Öğretimi (CALL), Teknoloji Entegrasyonu, İngiliz Dili Eğitimi, Web 2.0 araçları, Eğitim Teknolojileri

Teknolojinin dünyada hızla gelişmesinin öğretmen eğitimi üzerinde önemli etkileri olduğu görülmektedir. Modern zamanlarda öğrenen profili değiştikçe öğretmen profilinin de öğrenenlerin ihtiyaçlarına göre gelişmesi gerekmektedir. Amiri (2000) bilgi teknolojilerinin (BİT) hem günlük hayatımızda, hem de eğitimde çok önemli bir hale geldiğini ve öğretmenlerin BİT’leri derslerinde etkili bir biçimde kullanmaları gerektiği konusunda öğretmen ve öğretmen eğitmenlerinin arasında genel bir uzlaşma olduğunu aktarıyor.
Yabancı dil eğitimi uzmanları 21. yüzyıldaki öğretimin o çağın araçlarını kullanması gerektiğinisavunurlar. Ancak bilgisayar teknolojisini müfredatlarına etkili bir şekilde entegre edecek gelecek nesil öğretmenlerini hazırlamak pek çok öğretmen yetiştiren kurum için zor bir iş haline gelmiştir.
Bu nedenle bu çalışmanın amacı 4. Sınıf İngilizce Öğretmenliği adaylarının öğretmen olduklarında derslerinde teknoloji kullanma kapasitelerini artırmaktır. Bilgisayar teknolojilerine karşı tutumları, bilgisayar ile ilgili öz yeterlilikleri ve bilgisayar bilgilerinin geliştirilmesi de planlanan diğer unsurlardır. 10 haftalık çevrimiçi bir ders aracılığıyla temel bilgisayar ve internet kullanma becerileri ve BİT (Bilgi İletişim Teknolojileri)’lerin derslerde neden kullanılması gerektiğini açıklayan teorik bilgiler öğretmen adaylarına verilmiştir. Öğretmen adaylarına aynı zamanda teknolojinin İngilizce Öğretiminde uygulamalarına ilişkin örnekler sunulup Çeşitli grup ve ikili çalışma ödevleri verilerek teknolojiyi kullanıp kullanamadıkları izlenmiştir. Her öğrenci yaptığı uygulamaların linklerini koyduğu bir blog açmış, araştırmacı ise tüm öğretmen adaylarının linklerini birarada bulundurmak üzere bir sınıf bloğu oluşturmuştur (www.ide401.blogspot.com). Böylelikle tüm öğrenciler birbirinin yaptığı çalışmaları görebilmiştir. Çevrimiçi ders, 4. Sınıf ‘Yabancı Dil Öğretiminde Materyal İnceleme ve Geliştirme’ dersinin çevrimiçi bir uzantısı olarak 27 İngilizce Öğretmeni adayı ile yapılmıştır. Bu dersi alan öğrenciler sınıfta teknoloji destekli bir İngilizce dersi tasarlayıp, arkadaşlarına ders anlatmışlardır. Bir ders planı hazırlayıp kullandıkları teknolojik aracı neden seçtiklerini de bu planda açıklamışlardır.
İngilizce öğretmen adaylarına bilgisayar özyeterlilikleri, bilgisayarla ilgili tutumları ve bilgisayar ile ilgili bir anket ve bilgisayar ile bilgilerini yoklayan bir kontrol listesi ön-test ve son-test olarak uygulanmıştır. Çevrimiçi dersin bitiminde araştırmacı öğretmen adayları ile yüz yüze görüşmeler yapıp onların öğrendikleri uygulamalarla ilgili fikirlerini ve gelecekte bu uygulamalarla ilgili ne yapıp/yapmayacaklarını sorulmuştur.
Öğretmen adaylarının çevrimiçi ders süresince gelişimleri araştırmacı tarafından izlenip, tamamladıkları uygulamalar ile ilgili geribildirimler içeren e-mailler gönderilmiştir. Bu geribildirimler tüm sınıfa göndererilerek öğrencilerin birbirlerine gelen geribildirimleri görüp yeni bilgiler öğrenmeleri hedeflenmiştir.

 Bilgisayar Destekli Dil Öğretimi (CALL), Teknoloji Entegrasyonu, İngiliz Dili Eğitimi, Web 2.0 araçları, Eğitim Teknolojileri
On haftalık çevrimiçi dersin sonunda bu çalışmaya katılan öğrencilerle iletişimi devamlı kılmak için araştırmacı öğrencilere kişisel bloglarını kapatmamaları ve sınıf bloğunu takip etmelerini önerilmiştir.

Tez Ödev Talep Formu

Son Faaliyetler
Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930