Arkeoloji bitirme tezi

[left:2qnp08oa]YÜKSEK LİSANS DERS İÇERİKLERİ Özel ders,ödevi,bitirme tezi,proje yap,dönem ödevi,dönem projesi

ARK-505 (ARK 506) ANADOLU ANTİK KENTLERİ
İonia, Karia, Lykia, Pisidia, Kilikia ve Pamphylia bölgelerinin önemli kentlerinin tarihi ve arkeolojik bulguları slaytlarla birlikte anlatılacaktır. Bu derste bölge kentlerinin yapıları ve coğrafi özellikleri değerlendirilecektir.

ARK 507 (508) ARAŞTIRMA METODLARI Özel ders,ödevi,bitirme tezi,proje yap,dönem ödevi,dönem projesi

Bilimsel araştırmalarda konu seçimine bağlı olarak yapılacak kütüphane çalışmaları ve çeşitli kaynaklardan toplanılan bilgilerin nasıl kullanılacağı hakkında genel kavramlar aktarılır. Özgün nitelikteki tez yada bilimsel yayınlarda uyulması gereken uluslar arası kriterler ile konunun bilimsel ölçütlere uygun olarak araştırılıp, incelenmesi ve okuyucuya en iyi şekilde aktarılma yöntemleri incelenecektir.

Özel ders,ödevi,bitirme tezi,proje yap,dönem ödevi,dönem projesi
ARK -509 (ARK 510) HELLENİSTİK VE ROMA DEVRİ MİMARİSİ
Hellenistik ve Roma mimarisindeki tapınak, kutsal alan, kent yerleşimleri, sosyal ve sivil yapılar, yönetim binaları olarak kapsamlı olarak incelenecektir.

Özel ders,ödevi,bitirme tezi,proje yap,dönem ödevi,dönem projesi

ARK 511 (ARK 512) SEMİNER

Amaç yapılacak Yüksek Lisans Tez çalışmasının alt yapısının oluşturulmasına yöneliktir. Bilimsel bir araştırma nasıl yapılır, safhaları, konuyla ilgili bilgi toplama, eseri tanımlama, yazma ve kaynak gösterme yöntemleri örneklerle anlatılmaktadır. Özel ders,ödevi,bitirme tezi,proje yap,dönem ödevi,dönem projesi

ARK 513 (ARK 514) ÖZEL KONULU DERS Özel ders,ödevi,bitirme tezi,proje yap,dönem ödevi,dönem projesi

Öğrencinin çalışacağı tez konusu ile ilgili literatüre ulaşmasını sağlayan dersler işlenerek çalışılacak konu hakkında bilgi birikiminin yaratılmasına yönelik dersler kapsamlı olarak anlatılmaktadır.

ARK 517 (ARK 518) MİTOLOJİ VE İKONOGRAFYA Özel ders,ödevi,bitirme tezi,proje yap,dönem ödevi,dönem projesi

Lisans dersinin devamı niteliğinde daha geniş kapsamlı olarak, Yunan ve Roma Mitolojisinde tanrılar, kahramanlar, mitolojik yaratıklar ve öyküleri anlatılacaktır. Bu kültürlerin sanatsal ve kültürel gelişiminde önemli rol oynayan mitolojik anlatımların, sanat eserlerine nasıl yansıdığı slaytlarla aktarılacaktır. Tez süresinde muhtemel olarak karşılaşılacak ikonografik betimlemeklerin çözümlenmesine yönelik yöntemler aktarılacaktır.

ARK 519 (ARK 520) MÖ.I.BİNDE BATI ANADOLU UYGARLIĞI Özel ders,ödevi,bitirme tezi,proje yap,dönem ödevi,dönem projesi

M.Ö. 1. binde Batı anadoluda kurulmuş olan medeniyetler ve yerleşimler incelenmektedir. Özellikle Aeol, İon, Dor gibi Yunan Kültürlerinin yanı sıra Frig, Lidya medeniyetlerinin sanat ve mimarileri bu ders kapsamında değerlendirilmektedir.

ARK 525 (ARK 526) YÜKSEK LİSANS TEZİ Özel ders,ödevi,bitirme tezi,proje yap,dönem ödevi,dönem projesi

Öğrencinin bilgi birikimlerini kullanarak arkeoloji ile ilgili, bir yapı, bir grup eser yada belirli düşünce ve görüş ile ilgili olarak bir danışman gözetiminde bir çalışma yapması istenecektir. Çalışma konusu ile ilgili yaptığı araştırmalar sonucunda, bilgileri bilimsel kurallara uygun yazılı bir metin haline dönüştürüp sunması sağlanacaktır.

ARK-527 (ARK 528) LYKUS VADİSİ ARKEOLOJİSİ Özel ders,ödevi,bitirme tezi,proje yap,dönem ödevi,dönem projesi
Lykus Vadisi içindeki yerleşim alanlarının ve antik kentlerin, arkeolojik kalıntılarının incelenmesi ve buluntular ışığında Lykus Vadisi?nin tarihi coğrafyası, bölge kentlerindeki yapılar ve çevre kentlerle tarihi ve sosyal açıdan etkileşimleri incelenecektir. Özel ders,ödevi,bitirme tezi,proje yap,dönem ödevi,dönem projesi

ARK- 529 (ARK 530) HELLENİSTİK VE ROMA SERAMİK SANATI Özel ders,ödevi,bitirme tezi,proje yap,dönem ödevi,dönem projesi
Hellenistik ve Roma Dönemi seramiklerinin kap formları ve süslemelerinin incelenerek tipolojilerinin saptanması.

ARK-531 (ARK532) HELLENİSTİK VE ROMA HEYKEL SANATI Özel ders,ödevi,bitirme tezi,proje yap,dönem ödevi,dönem projesi

Helenistik Döneme tarihlenen yontuların ve yontu gruplarının stilistik özelliklerinin belirlenerek incelenmesiyle geçiş döneminin ardından Roma Döneminde Augustus ile başlayan İmparatorluk portre özeliklerinin tespit edilip siyasi ve ideolojik düşüncelerin heykellere yansıması ayrıntılı olarak incelenecektir.

ARK ?533 (ARK 534) KİLİKİA BÖLGESİ ARKEOLOJİSİ Özel ders,ödevi,bitirme tezi,proje yap,dönem ödevi,dönem projesi
Kilikia Bölgesinde yapılan araştırmalar ve bölgenin arkeolojik, topoğrafik özellikleriyle birlikte bölge kentlerinin incelenerek yerel özelliklerin saptanması.

ARK-535 (ARK536) PİSİDİA BÖLGESİ ARKEOLOJİSİ Özel ders,ödevi,bitirme tezi,proje yap,dönem ödevi,dönem projesi

Pisidia Bölgesinin tarihi coğrafyası, arkeolojik kalıntıları ve bölge içindeki antik kentlerinin tanıtılarak kalıntıların incelenmesi.[/left:2qnp08oa]

Yanıt yok

Bir cevap yazın

Tez Ödev Talep Formu

Son Faaliyetler
Aralık 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Open chat
Merhaba Yardımcı Olabilir miyim ?
Size Yardımcı Olabilir miyim?